Home|Calendar|Winter Sports Tournament Schedules

Winter Sports Tournament Schedules

2017

Sport Week of Feb. 6 Week of Feb. 13 Week of Feb. 20 Week of Feb. 27 Week of Mar. 6 Week of Mar. 13 Week of Mar. 20
B/G Swimming & Diving  Sectionals Districts STATE*        
Team Wrestling  STATE*            
Individual Wrestling      Sectionals Districts STATE*    
B/G Bowling    Sectinals (Div. II) Sectional (Div. I)
Districts (Div. II)
Districts
(Div. I)
STATE* (Div. II)
STATE* (Div. I)    
Ice Hockey   Districts Districts Districts STATE*    
Girls Gymnastics   Districts Districts  STATE*      
Girls Basketball   Sectionals  Sectionals Districts  Regionals  STATE*  
Boys Basketball     Sectionals Sectionals Districts Regionals STATE*

*See Tournament Information Below

Saturday, February 11
Team Wrestling

St. John Arena, The Ohio State University

Friday, March 10
Boys and Girls Bowling, Div. I

Wayne Webb's Columbus Bowl, Columbus

Wednesday, February 22
Boys and Girls Swimming and Diving

C.T. Branin Natatorium, Canton
9:00- Girls Div. II Diving Prelims, Semifinals & Finals 
2:00- Boys Div. II Diving Prelims, Semifinals & Finals

Saturday, March 11
Individual Wrestling

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU
10:00-All Divisions Consolation Semifinals; 11:10-All Divisions Third, Fifth, Seventh Plave Matches
5:30-All Divisions First Place Matches

Thursday, February 23
Boys and Girls Swimming and Diving
 

C.T. Branin Natatorium, Canton
9:00- Girls Div. I Diving Prelims, Semifinals & Finals
5:00- Boys & Girls Div. II Prelims; all events, 15 minute break after 100 fly

Saturday, March 11
Boys and Girls Bowling, Div. 1

Wayne Webb's Columbus Bowl, Columbus

Friday, February 24
Boys and Girls Swimming and Diving

C.T. Branin Natatorium, Canton
9:00- Boys Div. I Prelims; all events, 15 minute break after 100 fly
5:00- Girls & Boys Div. II Finals; all events, 15 minute break after 100 fly

Saturday, March 11
Ice Hockey-Semifinals

Nationwide Arena, Columbus
4 p.m. & 7 p.m.

Saturday, February 25
Boys and Girls Swimming and Diving

C.T. Branin Natatorium, Canton
9:00- Boys Div. I Diving Competition
4:00- Girls & Boys Div. I FInals; all events, 15 minute break after 100 fly, awards following each event

Sunday, March 12
Ice Hockey-Championship

Nationwide Arena, Columbus
2 p.m.

Friday, March 3
Gymnastics

Hilliard Bradley H.S, 12:00- Individuals/All-Around Competition

Thursday, March 16
Girls Basketball-Semifinals

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU
1:00 & 3:00 p.m. Division III Semifinals
6:00 & 8:00 p.m. Division II Semifinals

Friday, March 3
Boys and Girls Bowling, Div. II

Wayne Webb's Columbus Bowl, Columbus 

Friday, March 17
Girls Basketball-Semifinals

Value City Arena, Jerome Schottenstein, OSU
1:00 & 3:00 p.m. Division IV Semifinals
6:00 & 8:00 p.m. Division I Semifinals

Saturday, March 4
Gymnastics

Hilliard Bradley H.S, 12:00- Team Competition

Saturday, March 18
Girls Basketball-Finals

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU
10:45-Division III; 2:00-Division II; 5:15-Division IV; 8:30-Division I

Saturday, March 4
Boys and Girls Bowling, Div. II

Wayne Webb's Columbus Bowl, Columbus

Thursday, March 23
Boys Basketball-Semifinals

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU
10:45 & 2:00 p.m. Division III Semifinals
5:15 & 8:30 p.m. Division II Semifinals

Thursday, March 9
Individual Wrestling

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU
3:00-Division III Preliminaries; 4:20-Division II Preliminaries; 5:50-Division I Preliminaries; 7:25-Division III Consolation Round 1; 8:00-Division II Consolation Round 1; 8:45-Division I Consolation Round 1

Friday, March 24
Boys Basketball-Semifinals

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU
10:45 & 2:00 p.m. Division Iv Semifinals
5:15 & 8:30 p.m. Division I Semifinals

Friday, March 10
Individual Wrestling

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU
10:00-Division III Quarterfinals; 10:40-Division II Quarterfinals; 11:25-Division 1 Quarterfinals; 12:15-Division III Consolation Round 2; 1:00-Division II Consolation Round 2; 1:45-Division I Consolation Round 2; 6:30-All Divisions Semifinals and Consolation Quarterfinals

Saturday, March 25
Boys Basketball-Finals

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU
10:30-Division III; 1:30-Division II; 4:30-Division IV; 8:30-Division I