The Ohio High School Athletic Association

Winter Sports
Tournament Schedule

2014

Home | Administrator's Corner | Eligibility | Sports | News | Contact Us

 

OHSAA 2014 WINTER SPORTS WEEKLY TOURNAMENT SCHEDULE*

Sport Week of
Feb. 9
Week of
Feb. 16
Week of
Feb. 23
Week of
Mar. 2
Week of
Mar. 9
Week of Mar. 16 Week of
Mar. 23
B/G Swimming & Diving Sectionals Districts STATE*        
Team Wrestling STATE*            
Individual Wrestling     Sectionals Districts STATE*    
B/G Bowling   Sectionals (Div.II) Sectional   (Div.I)Districts   (Div. II) Districts   (Div. I)STATE*   (Div. II) STATE*   (Div. I)    
Ice Hockey   Districts Districts Districts STATE*    
G Gymnastics   Districts Districts STATE*      
G Basketball   Sectionals Sectionals Districts Regionals STATE*  
B Basketball     Sectionals Sectionals Districts Regionals STATE*
* State tournament information listed below

 

OHSAA 2014 WINTER SPORTS STATE TOURNAMENT

.* .
Saturday, February 14 Saturday, March 7
Team Wrestling Boys and Girls Bowling, Div. II
St. John Arena, The Ohio State University Wayne Webb's Columbus Bowl, Columbus
.

Wednesday, February 25

X

Saturday, March 7

.

Boys and Girls Swimming and Diving

. Gymnastics
.

C.T. Branin Natatorium, Canton

.

Hilliard Bradley H.S, 12:00-Individuals/All-Around Competition

.  9:00 - Boys Div. II Diving Prelims, Semifinals & Finals .
2:00 - Girls Div. II Diving Prelims, Semifinals & Finals

Friday-Saturday, March 13-14

Boys and Girls Bowling, Div. I

Thursday, February 26 Wayne Webb's Columbus Bowl, Columbus
.

Boys and Girls Swimming and Diving

.

C.T. Branin Natatorium, Canton

Friday, March 14

9:00 - Boys Div. I Diving Prelims, Semifinals, Finals

Ice Hockey-Semifinals

5:00 - Boys & Girls Div. II Prelims; all events, 15 minute break after 100 fly

Nationwide Arena, Columbus, 1 p.m. and 4 p.m.

Friday, February 27
.

Boys and Girls Swimming and Diving

.

Saturday, March 15

.

C.T. Branin Natatorium, Canton

.

Ice Hockey-Finals

. 9:00 - Girls & Boys Div. I Prelims; all events, 15 minute break after 100 fly .

Nationwide Arena, Columbus, 2 p.m.

.

5:00 - Girls & Boys Div. II Finals; all events, 15 minute break after 100 fly

.
. .

Thursday, March 19

. Saturday, February 28 .

Girls Basketball-Semifinals

.

Boys and Girls Swimming and Diving

.

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU

.

C.T. Branin Natatorium, Canton

. 1:00 & 3:00 p.m. Division II Semifinals
9:00 - Girls Div. I Diving Competition 6:00 & 8:00 p.m. Division IV Semifinals

4:00 - Girls & Boys Div. I Finals; all events, 15 minute break after 100 fly, awards following each event

. .

Friday, March 20

. Thursday, March 12 .

Girls Basketball-Semifinals

Wrestling

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU

.

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU

. 1:00 & 3:00 p.m. Division III Semifinals
.

3:00-Division III Preliminaries; 4:20-Division II

. 6:00 & 8:00 p.m. Division I Semifinals
.

Preliminaries; 5:50-Division I Preliminaries;

 . 
.

7:25-Division III Consolation Round 1; 8:00-Division II

.

Saturday, March 21

.

Consolation Round 1; 8:45-Division I Consolation

.

Girls Basketball-Finals

.

Round 1

.

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU

. . 10:45-Division II; 2:00-Division IV; 5:15-Division III; 8:30-Division I
.

Friday, March 13

.
. Wrestling .
.

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU

.

Thursday, March 26

.

10:00-Division III Quarterfinals; 10:40-Division II

.

Boys Basketball-Semifinals

.

Quarterfinals; 11:25-Division I Quarterfinals;

.

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU

.

12:15-Division III Consolation Round 2; 1:00-Division

. 10:45 & 2:00 p.m. Division II Semifinals
.

II Consolation Round 2; 1:45-Division I Consolation

. 5:15 & 8:30 p.m. Division IV Semifinals
.

Round 2; 6:30-All Divisions Semifinals and Consolation

.
. Quarterfinals .

Friday, March 27

. .

Boys Basketball-Semifinals

.

Friday, March 6

.

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU

. Gymnastics . 10:45 & 2:00 p.m. Division III Semifinals
.

Hilliard Bradley H.S, 3:30-Team Competition

. 5:15 & 8:30 p.m. Division I Semifinals
. .
.

Friday, March 6

.

Saturday, March 28

. Boys and Girls Bowling, Div. II .

Boys Basketball-Finals

.

Wayne Webb's Columbus Bowl, Columbus

.

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU

. . 10:30-Division II; 1:30-Division IV; 4:30-Division III; 8:30-Division I
.

Saturday, March 14

.
. Wrestling .
.

Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, OSU

.
. 10:00-All Divisions Consolation Semifinals; 11:10 - All .
.

Divisions Third, Fifth, Seventh Place Matches

.
.

5:30-All Divisions First Place Matches

.


Home | Administrator's Corner | Eligibility | Sports | News | Contact Us