Home|Central Sports & Tournaments|Tennis – Boys

Tennis – Boys

2019 DIVISION I TOURNAMENT INFORMATION

Division I Tournament Manager: Kathy Kinnard, 3562 Cypress Creek Drive, Columbus 43228.  P: 614-448-6607; Email: kathykinnard01@gmail.com
CDAB Board Member Sport Liaison: Scott Beery, Principal, Licking Valley Middle School, 64 North Street, Newark 43055. P: 740-344-
3594; Email: beerys@lickingvalley.k12.oh.us
2019 Division I Sectional Tournaments: May 9 and 11, 2019.
REVISED
4/5/2019 - Hilliard sectional moved to Hilliard Bradley HS 
Hilliard Bradley High School, 2800 Walker Road, Hilliard 43026. Steve DeDent, Manager. C: 614-296-1361. 
Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road, Columbus 43221, Will Thieman, Manager. C: 614-595-.7659
Pickerington High School Central, 300 Opportunity Way, Pickerington 43147. Kelli Rings, Manager, C:
614-837-0922; H: 614-837-0922.
Reynoldsburg High School, Summit Campus, 8579 Summit Road, Reynoldsburg 43068. Steve Hoffman, Manager. C: 614-589-0662.

Central District Schools: Big Walnut, Briggs, Canal Winchester, Central Crossing, Delaware Hayes, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Franklin Heights, Gahanna Lincoln, Granville, Grove City, Groveport Madison, Hamilton Township, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Hilliard Davidson, Independence (Columbus), Lancaster, Marion Harding, Marysville, Mifflin, Mount Vernon, New Albany, Newark, Northland, Olentangy, Olentangy Liberty, Olentangy Orange, Pickerington Central, Pickerington North, Reynoldsburg, St. Charles, Teays Valley, Thomas Worthington, Upper Arlington, Walnut Ridge, Watkins Memorial, West, Westerville Central, Westerville North, Westerville South, Whetstone, Whitehall-Yearling, Worthington Kilbourne. (47)
East District Schools: Zanesville (1)
District Qualifiers: Four singles winners and four doubles team winners from each sectional tournament to the District Tournament at Reynoldsburg High School, Summit Campus.
2018 Division I District Tournament: May 16 and 18, 2019
Reynoldsburg High School, Summit Campus, 8579 Summit Road, Reynoldsburg 43068.  Kathy Kinnard, Manager. C: 614-448-6607, Email: kathykinnard01@gmail.com.
Four singles winners and four doubles team winners from each of the Central District sectional tournaments will compete in the district tournament of 16 qualifiers. The district tournament bracket will be pre-drawn.  Coaches will meet at Reynoldsburg High School, Summit Campus tennis courts on Thursday, May 16, at 8:30 a.m. Matches will be called after the coaches’ meeting, and play will begin at 9 a.m. Two rounds of play will be held on Thursday, and two rounds of play will be held on Saturday.  In case of rain or other emergency, the tournament will be completed as determined by the tournament manager.  Friday is the rain date for Thursday.  Players and coaches are expected to be available for play as necessary during the weekend.
2018 CDAB District Tournament Brackets
District Singles Bracket District Doubles Bracket
State Qualifiers: Four singles winners and four doubles team winners to the State Tournament at the Lindner Family Tennis Center, Mason.

2019 DVISION II TOURNAMENT INFORMATION

Division II Tournament Manager:  Mike O'Callaghan, Manager, 945 Heritage Street, Blacklick 43004. C: 614-314-4900, Email: mikeocallaghan7@gmail.com
CDAB Board Member Sport Liaison: Scott Beery, Principal, Licking Valley Middle School, 64 North Street, Newark 43055. P: 740-344-3594; Email: beerys@lickingvalley.k12.oh.us.
Division II Sectional Tournaments: May 9 and 11, 2019.
Columbus Academy, 4300 Cherry Bottom Road, Gahanna 43230. Mike O'Callaghan, Manager, C: 614-314-4900, Email: mikeocallaghan7@gmail.com
Columbus School for Girls, 1885 North Cassady Avenue, Columbus 432098. Pat Anderson, Manager, P: 614-855-2830; C: 614-946-4199.
 
Participating Schools: Africentric Early College, Beechcroft, Bexley, Bishop Hartley, Bishop Ready, Bishop Watterson, Bloom-Carroll, Buckeye Valley, Centennial, Columbus Academy, Eastmoor Academy, Fisher Catholic, Grandview Heights, Jonathan Alder, London, Marion-Franklin, Olentangy Berlin, Pleasant, River Valley (Caledonia), Shekinah Christian, South (Columbus), St. Francis DeSales (Columbus), Wellington School, West Jefferson, Worthington Christian.  (26)
 
Play will begin at 8:30 a.m. on Thursday at both sites.  On Saturday, both sectionals report to Columbus Academy with play to begin at 9:00 a.m.  Should weather or other emergency cause the tournament to be postponed, the tournament will be concluded on May, 10, 12 or 13, 2019 (with times preferably not missing school).
District Qualifiers: Four singles winners and four doubles team winners from each sectional tournament to the District Tournament at Columbus Academy. 
Division II District Tournament: May 16 and 18, 2019
May 16 - Columbus Academy, 4300 Cherry Bottom Rd, Columbus 43230. Mike O'Callaghan, Manager, C: 614-314-4900, Email: mikeocallaghan7@gmail.com
May 18 - Reynoldsburg High School, Summit Campus, 8579 Summit Road, Reynoldsburg 43068.   Mike O'Callaghan, Manager, C: 614-314-4900, Email: mikeocallaghan7@gmail.com
Eight singles winners and eight doubles team winners from the Central District will compete in the District Tournament. The district tournament will be pre-drawn.  The tournament brackets will be posted here following the completion of sectional tournament play.  Coaches will meet at the Columbus Academy courts on Thursday, May 16, 2019 at 8:45 a.m. to receive final instructions. On Saturday, May 18, 2019, play will be combined with Division I at Reynoldsburg High School, Summit Campus. Play will begin at 9:00 a.m. on Thursday and Saturday.
Should weather or other emergency cause the tournament to be postponed, the tournament will be completed on May 17, 19 or 20, 2019 (with times preferably not missing school).
2019 CDAB District Tournament Brackets
District - Singles Bracket District - Doubles Bracket
State Qualifiers: Two singles winners and two doubles team winners will advance to the State Tournament at the Lindner Family Tennis Center, Mason.

2019 SECTIONAL TOURNAMENT SEEDING

The 2019 tournament seeding will be completed prior to the mandatory draw meeting of coaches.  Tournament information including seeding instructions and coaches login information will be emailed to the athletic administrator at each participating school by Monday, April 22, 2019.  Please adhere to the deadlines below as there are penalties for each missed deadline.
  • Friday, April 26, 2019 
    • 9:00 a.m. - Seeding Information Due (names and grades of players)
    • 3:00 p.m. - Team Seeding Voting Begins
  • Saturday, April 27, 2019 - 12:00 noon - Team Seed Voting Ends
  • Sunday, April 28, 2019
    • 2:00 p.m - Coaches Mandatory Draw Meeting
Seeding: All seed voting of participating schools will be conducted prior to the coaches meeting on-line using the Central District web site. 
 
Coaches Meeting: Assignment of schools to sectional sites, seeding of individuals, and assignment of individuals to positions on the tournament bracket will be made at a MANDATORY meeting of coaches at Gahanna Lincoln High School on Sunday, April 28, 2019 at 2:00 p.m. in Clark Hall.  Clark Hall is located across the corner from Gahanna Lincoln High School next to Firehouse Subs. 

2020 Boys Tennis Calendar

Mar. 9 First Day of Coaching
Mar. 27 Season Begins
Apr. 13 Non-Interscholastic Date
TBA Sectional Tournament Draw
May 11-16 # Sectional Tournament
May 18-23 District Tournament
May 29-30 State Tournament
June 6 Season Ends
# Unless an earlier date is established by a District Athletic Board (no earlier than two days prior to the established date)

Boys Tennis History