Home|Sports & Tournaments|Softball|Softball - 2019|2019 OHSAA Softball State Tournament Coverage

2019 OHSAA Softball State Tournament Coverage

2019 OHSAA Softball State Tournament

Firestone Stadium, Akron
May 30-June 1, 2019

 
LIVE STATS | LIVE RADIO
 

State Tournament Information

State Tournament Schedule

THURSDAY, MAY 30
  • 10:00am - Semifinal #1- Div. III
  • 12:30pm - Semifinal #2- Div. III
  • 3:00pm - Semifinal #1- Div. II
  • 5:30pm - Semifinal #2- Div. II 
FRIDAY, May 31
  • 10:00am - Semifinal #1- Div. I
  • 12:30pm - Semifinal #1- Div. I 
  • 3:00pm - Semifinal #2- Div. IV
  • 5:30pm - Semifinal #2- Div. IV
SATURDAY, JUNE 1
  • 10:00am - Division III State Final- 
  • 1:00pm - Division II State Final- 
  • 4:00pm - Division I State Final- 
  • 7:00pm - Division IV State Final- 

State Tournament Recaps

Regional Tournament Pairings

2019 Softball Regional Pairings
Home Team Listed First. Rankings are from the Fifth Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association State Poll released on Monday, May 13.
 
Division I
Region 4 – Centerville Regional
Mason (24-3) vs. No. 2 Liberty Township Lakota East (29-1) at Centerville High School, Wed., 2 p.m.
West Chester Lakota West (21-7) vs. Harrison (21-4) at Centerville High School, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Centerville High School, Sat., 1 p.m.
 
Region 3 – Columbus Regional
No. 5 Westerville Central (26-2) vs. Grove City (21-8) at The Ohio State University, Wed., 2 p.m.
Gahanna Lincoln (18-9) vs. No. 1 Mount Vernon (21-0) at The Ohio State University, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at The Ohio State University, Sat., 3:00 p.m.
 
Region 1 – Akron Regional
Chardon (18-10) vs. Louisville (17-4) at University of Akron, Wed., 2 p.m.
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (14-2) vs. Solon (17-7) at University of Akron, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at University of Akron, Sat., Noon
 
Region 2 – Clyde Regional
Perrysburg (9-1) vs. Brecksville-Broadview Heights (24-6) at Clyde High School, Wed., 2 p.m.
Oregon Clay (16-4) vs. Elyria (22-5) at Clyde High School, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Clyde High School, Sat., Noon
 
Div. I State Tournament at Firestone Stadium, Akron
Region 4 vs. Region 3, Fri., May 31, 10 a.m.
Region 1 vs. Region 2, Fri., May 31, 12:30 p.m.
Div. I State Championship: Sat., June 1, 4 p.m.
 
Division II
Region 5 – Akron Regional
Mantua Crestwood (16-8) vs. Perry (21-6) at Akron Firestone Stadium, Wed., 2 p.m.
Mogadore Field (26-2) vs. No. 5 Poland Seminary (22-0) at Akron Firestone Stadium, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Akron Firestone Stadium, Sat., Noon
 
Region 7 – Pickerington Regional
Duncan Falls Philo (22-6) vs. No. 3 Plain City Jonathan Alder (24-1) at Pickerington Central, Wed., 2 p.m.
Warsaw River View (21-6) vs. No. 2 Thornville Sheridan (30-0) at Pickerington Central, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Pickerington Central, Sat., 11:00 a.m.
 
Region 6 – Tiffin Regional
No. 1 LaGrange Keystone (26-0) vs. Bowling Green (18-7) at Tiffin University, Thurs., 2 p.m.
No. 10 Bellevue (5-2) vs. Napoleon (8-4) at Tiffin University, Thurs., 5 p.m.
Regional Final: at Tiffin University Athletic Fields, Sat., Noon
 
Region 8 – Mason Regional
No. 9 Hebron Lakewood (20-3) vs. No. 4 Greenville (26-4) at Mason High School, Wed., 2 p.m.
Monroe (19-3) vs. No. 7 Clarksville Clinton-Massie (25-4) at Mason High School, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Mason High School, Sat., Noon
 
Div. II State Tournament at Firestone Stadium, Akron
Region 5 vs. Region 7, Thurs., May 30, 3 p.m.
Region 6 vs. Region 8, Thurs., May 30, 5:30 p.m.
Div. II State Championship: Sat., June 1, 1 p.m.
 
Division III
Region 12 – Dayton Regional
West Liberty-Salem (19-9) vs. Brookville (20-4) at Wright State University, Wed., at 2 p.m.
West Jefferson (20-6) vs. No. 10 Bellefontaine Benjamin Logan (25-2) at Wright State University, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Wright State University, Sat., Noon
 
Region 10 – Findlay Regional
No. 6 Sherwood Fairview (21-1) vs. Galion (22-4) at Findlay High School, Wed., 2 p.m.
No. 8 Pemberville Eastwood (27-1) vs. No. 3 Cardington-Lincoln (21-1) at Findlay High School, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Findlay High School, Fri., 6:00 p.m.
 
Region 9 – Massillon Regional
Wellington (15-11) vs. West Salem Northwestern (19-6) at Washington High School, Wed., at 2 p.m.
Canfield South Range (20-7) vs. No. 1 Warren Champion (26-2) at Washington High School, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Washington High School, Sat., Noon
 
Region 11 – Lancaster Regional
Byesville Meadowbrook (9-3) vs. Sugarcreek Garaway (18-10) at Lancaster High School, Wed., 4 p.m.
Ironton (26-1) vs. No. 4 Leesburg Fairfield (23-1) at Lancaster High School, Wed., 6 p.m.
Regional Final: at Lancaster High School, Sat., Noon
 
Div. III State Tournament at Firestone Stadium, Akron
Region 12 vs. Region 10, Thurs., May 30, 10 a.m.
Region 9 vs. Region 11, Thurs., May 30, 12:30 p.m.
Div. III State Championship: Sat., June 1, 10 a.m.
 
Division IV
Region 15 – Pickerington Regional
Peebles (22-2) vs. No. 6 Portsmouth Notre Dame (22-2) at Pickerington Central, Thurs., 2 p.m.
Danville (17-7) vs. No. 9 Strasburg-Franklin (21-4) at Pickerington Central, Thurs., 5 p.m.
Regional Final: at Pickerington Central, Sun., Noon
 
Region 14 – Findlay Regional
Gibsonburg (20-7) vs. Convoy Crestview (21-4) at The Cube, Wed., 2 p.m.
Antwerp (17-2) vs. No. 2 New Riegel (23-4) at The Cube, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at The Cube, Fri., 5:30 p.m.
 
Region 13 – Akron Regional
Jeromesville Hillsdale (16-5) vs. No. 10 Bristolville Bristol (19-3) at Firestone Stadium, Wed., 2 p.m.
Monroeville (22-4) vs. McDonald (5-4) at Firestone Stadium, Thurs., 5 p.m.
Regional Final: at Firestone Stadium, Sat., 2:00 p.m.
 
Region 16 – Greenville Regional
Felicity-Franklin (19-4) vs. No. 1 Minster (16-7) at Greenville Softball Association, Wed., 2 p.m.
No. 4 Mechanicsburg (16-3) vs. New Paris National Trail (17-7) at Greenville Softball Association, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Greenville Softball Association, Sat., Noon
 
Div. IV State Tournament at Firestone Stadium, Akron
Region 15 vs. Region 14, Fri., May 31, 3 p.m.
Region 13 vs. Region 16, Fri., May 31, 5:30 p.m.
Div. IV State Championship: Sat., June 1, 7 p.m.

Buy Tickets Online