OHSAALogo2007.JPG (12067 bytes)
The Ohio High School Athletic Association

2015 OHSAA
Volleyball State

Tournament Coverage

Home | Administrator's Corner | Eligibility | Sports | News | Contact Us  

Volleyball Home

      

 

2015 OHSAA Volleyball State Tournament

Ervin J. Nutter Center, Wright State University, Dayton

November 12-14, 2015

 

Order State Tournament Photos from Impact Action Photos - Official Photographer of the OHSAA
 

 

LIVE STATS  ]

 

Results

Division III

#1 St. Henry (28-0) defeats #9 Zoarville Tuscarawas Valley (22-5) 3-1 (25-15, 23-25, 30-28, 25-12)

          PDF BOX  |  HTM BOX

#3 Gates Mills Gilmour Academy (24-3) defeats #17 Casstown Miami East (23-4) 3-1 (26-28, 25-20, 25-22, 25-21)

          PDF BOX  |  HTM BOX

Div. III State Championship: #3 Gates Mills Gilmour Academy (25-3) defeats #1 St. Henry (28-1) 3-2 (13-25, 25-20, 25-22, 15-25, 15-7)

          PDF BOX  |  HTM BOX

 

Division II

#2 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (24-3) defeats #14 Lexington (24-5) 3-1 (25-22, 21-25, 25-14, 25-13)

          PDF Box  |  HTM BOX

#3 Plain City Jonathan Alder (28-0) defeats #4 Middletown Bishop Fenwick (23-5) 3-2 (25-22, 25-21, 17-25, 23-25, 15-12)

          PDF Box  |  HTM BOX

Div. II State Championship: #2 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (25-3) defeats #3 Plain City Jonathan Alder (28-1) 3-1 (14-25, 25-18, 25-17, 25-16)

          PDF BOX  |  HTM BOX

 

Division I

#1 Dublin Coffman (26-2) defeats #4 Massillon Jackson (27-2) 3-0 (25-22, 25-17, 25-11)

          PDF BOX  |  HTM BOX

#3 Cincinnati Mount Notre Dame (22-6) defeats #2 Toledo St. Ursula Academy (25-3) 3-2 (25-22, 25-12, 16-25, 17-25, 15-13)

          PDF BOX  |  HTM BOX

Div. I State Championship: #3 Cincinnati Mount Notre Dame (23-6) defeats #1 Dublin Coffman (26-3) 3-0 (25-23, 25-23, 25-20)

          PDF BOX  |  HTM BOX

 

Division IV

#2 Jackson Center (28-1) defeats #3 Monroeville (26-2) 3-2 (25-11, 22-25, 20-25, 25-17, 16-14)

          PDF BOX  |  HTM BOX

New Philadelphia Tuscarawas Central Cath. (24-5) defeats Waterford (21-7) 3-1 (25-15, 22-25, 25-18, 25-15)

          PDF BOX  |  HTM BOX

Div. IV State Championship: #2 Jackson Center (29-1) defeats New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic (25-14, 25-15, 25-9)

          PDF BOX  |  HTM BOX

 


 


SportsTime Ohio, the official television partner of the OHSAA, will televise the volleyball championship games on tape-delay. Visit the SportsTime Ohio website for more information.

 

2015 Initial Replay Times: Sunday, Nov. 15
12 noon – Div. IV
2 pm – Div. III
4 pm – Div. II
9 pm – Div. I


 

Division III
Gilmour Academy Takes Home First State Title
DAYTON, Ohio – Third-ranked Gates Mills Gilmour Academy overcame a slow start to top No. 1-ranked and previously undefeated St. Henry in five sets (13-25, 25-20, 25-22, 15-25, 15-7) Saturday in the Div. III state championship match at Wright State University’s Nutter Center.

The state title is the first for Gilmour (26-3), which had taken home the runner-up trophy in its previous five appearances in the state championship match (2008, 10, 11, 13 and 14). The Lancers’ 12 service aces were a state tournament record for a five-set match. Gilmour was led by senior Alexa Turk with 15 kills from 36 attacks, while sophomore Ella Grbac had 12 kills in 34 attacks. Freshman Megan Brzozowski had 40 assists and sophomore Katie Forsythe had 18 digs.

St. Henry (28-1) was making its 14th appearance in the final four, which is second all-time to Newark Catholic’s 19. St. Henry takes home its 11th state tournament trophy, including seven state titles and four runner-ups.

St. Henry was led by junior Olivia Niekamp with 12 kills, senior Ellie Stammen with 11 kills and senior Madison Broering with 39 assists.

 

Division II
Notre Dame-Cathedral Latin Makes it Back-to-Back Titles
DAYTON, Ohio – Defending state champion and second-ranked Chardon Notre Dame-Cathedral Latin shook off a negative hitting percentage in the first set to win the next three sets and the Div. II state championship Saturday over No. 3 Plain City Jonathan Alder at Wright State University’s Nutter Center.

NDCL’s 3-1 win (14-25, 25-18, 25-17, 25-16) gives the Lions (25-3) back-to-back state championships in the school’s first two trips to the state tournament. NDCL’s hitting percentage went up each set and totaled 12.0 blocks.

NDCL was led by senior Ambre Pierce with 11 kills and seven assisted blocks, while Erica Kostelac had 11 kills and 11 digs. Emily Wigand provided 37 assists and Samantha Cooney had 16 digs.

Previously undefeated Jonathan Alder (28-1) was making its first trip to the final four. The Pioneers were led by Karlee Reynolds and Alexa Hasting with nine kills each. Natalie Regula posted 31 assists.

 

Division I

Mount Notre Dame Wins Record Ninth State Championship

DAYTON, Ohio – Cincinnati Mount Notre Dame won its OHSAA-record ninth state volleyball championship Saturday, muscling its way past Dublin Coffman 3-0 (25-23, 25-23, 25-20) in the Division I state final at Wright State University’s Nutter Center.

 

MND, which has now won the last three Div. I titles, had been tied with Cincinnati St. Ursula and Newark Catholic with eight titles. The Cougars have won championships in 2015, 2014, 2013, 2011, 2006, 2000, 1999, 1998 and 1995.

 

Third-ranked MND (23-6) hit .204 in the match, but its .435 hitting percentage in the third set overpowered top-ranked Coffman (26-3).

 

The Cougars were led by seniors Sydney Mukes with 13 kills in 45 attacks, while senior Dani Szczepanski had 13 kills in 28 attacks. Senior Cara Smith added 28 assists.

 

Coffman was led by senior Alli Sabol with 15 kills, while Hunter Atherton posted 34 assists.

 


Division IV
Jackson Center Shuts Out Tuscarawas Central Catholic for First Title
DAYTON, Ohio – Second-ranked Jackson Center set a Div. IV state tournament record for hitting percentage in a three-set match, helping the Tigers overpower New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic 3-0 (25-14, 25-15, 25-9) Saturday in the Div. IV state championship at Wright State University’s Nutter Center.

It marks the first volleyball state championship for Jackson Center (26-1). The Tigers were making their third trip to the final four (runner-up in 2008).

In 88 attempts, Jackson Center posted 44 kills and just nine errors for a .398 hitting percentage, topping the previous three-set state record of .327 set by Sidney Lehman Catholic in 2005. The Tigers forced TCC into 22 attack errors in 88 attempts and allowed just 21 kills, equating to a -.011 hitting percentage.

Jackson Center was led by junior Cassie Meyer with 21 kills, which sets a state tournament record in a three-set match (previous record was 18 by four players). Junior Kameron Eichert had 19 assists, senior Jayel Frye had 13 assists and senior Peyton Esser had 13 digs.

TCC was led by sophomore Alexis Gilland with nine kills and eight digs.
 

 


2015 OHSAA Volleyball State Tournament Pairings

Home team listed first. Pairings are shown with state rank and records.

All games at the Nutter Center, Wright State University, Dayton

 

Division I

#4 Massillon Jackson (27-1) vs. #1 Dublin Coffman (25-2) - Friday, November 13 at 12 p.m.

#2 Toledo St. Ursula Academy (25-2) vs. #3 Cincinnati Mount Notre Dame (21-6) - Friday, November 13 at 2 p.m.

Div. I State Championship: Saturday, November 14 at 3 p.m.

 

Division II

#2 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (23-3) #14 Lexington (24-4) - Thursday, November 12 at 4 p.m.

#4 Middletown Bishop Fenwick (23-4) #3 Plain City Jonathan Alder (27-0) - Thursday, November 12 at 6 p.m.

Div. II State Championship: Saturday, November 14 at 1 p.m.

 

Division III

#9 Zoarville Tuscarawas Valley (22-4) vs. #1 St. Henry (27-0) - Thursday, November 12 at 12 p.m.

#17 Casstown Miami East (23-4) vs. #3 Gates Mills Gilmour Academy (24-3) - Thursday, November 12 at 2 p.m.

Div. III State Championship: Saturday, November 14 at 11 a.m.

 

Division IV

#3 Monroeville (26-1) vs. #2 Jackson Center (27-1) - Friday, November 13 at 4 p.m.

New Philadelphia Tuscarawas Central Cath. (23-5) vs. Waterford (21-6) - Friday, November 13 at 6 p.m.

Div. IV State Championship: Saturday, November 14 at 5 p.m.

 


2015 Volleyball State Tournament Preview

For the 41st year, the Ohio High School Athletic Association volleyball state tournament takes center stage this week, and for the 26th year it will be held at the Ervin J. Nutter Center on the campus of Wright State University in Dayton. The divisional rotation this year is III, II, I and IV. The championship games will be televised by SportsTime Ohio.

The state tournament begins on Thursday at noon with the Div. III semifinals. Ninth-ranked Zoarville Tuscarawas Valley (22-4) takes on No. 1 ranked and undefeated St. Henry (27-0). TV is in the state tournament for the seventh time (first since 2010), while St. Henry is making its 14th final four appearance, which is second all-time only to Newark Catholic’s 19 trips, and owns seven state titles (also second all-time). Then No. 17 Casstown Miami East (23-4) faces third-ranked Gates Mills Gilmour Academy (24-3). The two previous times Miami East advanced to the state tournament, they won it all (2011, 2012), while Gilmour has been to the Nutter Center seven times and has taken home five state runner-up trophies.

The Div. II semifinals then take the court on Thursday, beginning when second-ranked Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (23-3) faces #14 Lexington (24-4). Last year, NDCL won a state championship in its first trip to the final four, while Lexington will try to accomplish that same feat this year in its first trip to state tournament. A battle of top-five ranked teams then wraps up play on Thursday when No. 4 Middletown Bishop Fenwick (23-4) takes on No. 3 Plain City Jonathan Alder (27-0). Fenwick won a state title in 2010, while Alder won its first regional championship in school history last weekend.

Four more semifinal matches will be contested on Friday, beginning with Div. I at noon when fourth-ranked Massillon Jackson (27-1) meets top-ranked Dublin Coffman (25-2). Jackson has been the state runner-up two of the last three years (2012 and 2014), while Coffman was the state runner-up back-to-back years just before that (2009 and 2010). Then in a rematch of a state semifinal match last year, No. 2 Toledo St. Ursula Academy (25-2) then faces defending state champion and No. 3 Cincinnati Mount Notre Dame (21-6) at 2 p.m. MND won last year 3-1.

The Division IV semifinals begin at 4 p.m. Friday as first-time state qualifier and third-ranked Monroeville (26-1) faces No. 2 Jackson Center (27-1). Both these teams had thrilling regional championship matches, as Monroeville beat defending state runner-up McComb (in five sets) and Jackson Center, back at state for the third time, beat defending state champion Fort Loramie (3-0).  Then unranked New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic (23-5) takes on unranked Waterford (21-6) at 6 p.m. TCC is at state for the seventh time, while Waterford is making its first trip.

 


 

Statewide Volleyball Tournament Brackets

A Guide for Using & Navigating OHSAA Brackets

 


2015 OHSVCA State Coaches Polls:
Sept. 15 - Week 1 | Sept. 21 - Week 2 | Sept. 29 - Week 3 | Oct. 5 - Week 4 |
Oct. 12 - Week 5 | Oct. 19 - Week 6 (FINAL)

2015 OHSAA Regional Volleyball Pairings

Home team listed first. Pairings are shown with state rank and records.

Game times subject to change. Brackets at OHSAA.org will show any changes following host site meeting in Columbus Monday.

 

Division I

*Home team listed first

Region 1 – Hudson Regional

#4 Massillon Jackson (25-1) vs. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (10-12) at Hudson High School, Wed. at 6 p.m.

Painesville Riverside (22-4) vs. #12 Brecksville-Broadview Heights (13-5) at Hudson High School, Wed. at 7:30 p.m.

Regional Final: at Hudson High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 3 – Hilliard Regional

#1 Dublin Coffman (23-2) vs. #15 Powell Olentangy Liberty (22-2) at Hilliard Davidson High School, Wed. at 6 p.m.

#8 Columbus St. Francis DeSales (22-2) vs. Gahanna Lincoln (18-4) at Hilliard Davidson High School, Wed. at 7:30 p.m.

Regional Final: at Hilliard Davidson High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 2 – Norwalk Regional

#10 Brunswick (20-5) vs. Cleveland St. Joseph Academy (18-4) at Norwalk High School, Wed. at 6 p.m.

#2 Toledo St. Ursula Academy (22-2) vs. #15 Toledo Notre Dame Academy (18-7) at Norwalk High School, Wed. at 7:30 p.m.

Regional Final: at Norwalk High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 4 – West Chester Regional

#5 Cincinnati Ursuline Academy (21-5) vs. #11 Cincinnati St. Ursula Academy (16-9) at Lakota West High School, Wed., 6 p.m.

#13 Liberty Township Lakota East (22-3) vs. #3 Cincinnati Mount Notre Dame (18-6) at Lakota West High School, Wed. at 8 p.m.

Regional Final: at Lakota West High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Div. I State Tournament at Wright State University, Dayton

Region 1 winner vs. Region 3 winner, Friday, November 13 at 12 p.m.

Region 2 winner vs. Region 4 winner, Friday, November 13 at 2 p.m.

Div. I State Championship: Saturday, November 14 at 3 p.m.

 

Division II

*Home team listed first

Region 5 – Stow Regional

#2 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (21-3) vs. Cleveland Heights Beaumont (11-11) at Stow-Munroe Falls High School, Wed. at 6 p.m.

Alliance Marlington (18-5) vs. Canal Fulton Northwest (18-5) at Stow-Munroe Falls High School, Wed. at 7:30 p.m.

Regional Final: at Stow-Munroe Falls High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 7 – Ontario Regional

#6 Ottawa-Glandorf (22-2) vs. St. Marys Memorial (21-4) at Ontario High School, Thurs. at 6 p.m.

#8 Parma Padua Franciscan (16-9) vs. #14 Lexington (22-4) at Ontario High School, Thurs. at 7:30 p.m.

Regional Final: at Ontario High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 8 – Vandalia Regional

Tipp City Tippecanoe (21-6) vs. Middletown Bishop Fenwick (21-4) at Butler High School, Thurs., 7:30 p.m.

Eaton (23-3) vs. The Plains Athens (21-4) at Butler High School, Thurs. at 6 p.m.

Regional Final: at Butler High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 6 – Zanesville Regional

#13 Millersburg West Holmes (21-4) vs. #9 Byesville Meadowbrook (24-1) at Zanesville High School, Wed. at 7:30 p.m.

#19 Columbus Bishop Hartley (16-9) vs. #3 Plain City Jonathan Alder (25-0) at Zanesville High School, Wed. at 6 p.m.

Regional Final: at Zanesville High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Div. II State Tournament at Wright State University, Dayton

Region 5 winner vs. Region 7 winner, Thursday, November 12 at 4 p.m.

Region 8 winner vs. Region 6 winner, Thursday, November 12 at 6 p.m.

Div. II State Championship: Saturday, November 14 at 1 p.m.

 

Division III

*Home team listed first

Region 11 – Logan Regional

Williamsport Westfall (15-9) vs. Albany Alexander (13-10) at Logan High School, Wed., 7:30 p.m.

#9 Zoarville Tuscarawas Valley (19-5) vs. #7 Frankfort Adena (23-2) at Logan High School, Wed. at 6 p.m.

Regional Final: at Logan High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 10 – Millbury Regional

Tontogany Otsego (21-3) vs. #8 Huron (18-7) at Lake High School, Wed. at 7:30 p.m.

#1 St. Henry (25-0) vs. Columbus Bishop Ready (14-12) at Lake High School, Wed. at 6 p.m.

Regional Final: at Lake High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 12 – Kettering Regional

#15 Anna (18-5) vs. #17 Casstown Miami East (22-4) at Kettering Fairmont High School, Wed. at 7:30 p.m.

Versailles (12-10) vs. #6 Newark Catholic (24-1) at Kettering Fairmont High School, Wed. at 6 p.m.

Regional Final: at Kettering Fairmont High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 9 – Barberton Regional

Canfield South Range (19-6) vs. #3 Gates Mills Gilmour Academy (22-3) at Barberton High School, Wed. at 6 p.m.

#4 Orrville (25-1) vs. Burton Berkshire (20-5) at Barberton High School, Wed. at 7:30 p.m.

Regional Final: at Barberton High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Div. III State Tournament at Wright State University, Dayton

Region 11 winner vs. Region 10 winner, Thursday, November 12 at 12 p.m.

Region 12 winner vs. Region 9 winner, Thursday, November 12 at 2 p.m.

Div. III State Championship: Saturday, November 14 at 11 a.m.

 

Division IV

*Home team listed first

Region 14 – Elida Regional

#3 Monroeville (24-1) vs. #6 Toledo Christian (24-1) at Elida High School, Thurs. at 6 p.m.

#1 McComb (25-1) vs. #4 Defiance Ayersville (25-0) at Elida High School, Thurs. at 7:30 p.m.

Regional Final: at Elida High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 16 – Tipp City Regional

#7 Sidney Lehman Catholic (16-7) vs. #9 Fort Loramie (18-8) at Tippecanoe High School, Thurs. at 7:30 p.m.

#17 New Knoxville (16-9) vs. #2 Jackson Center (22-1) at Tippecanoe High School, Thurs. at 6 p.m.

Regional Final: at Tipeecanoe High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 13 – Solon Regional

Ashtabula St. John (23-3) vs. #16 Dalton (24-2) at Solon High School, Thurs. at 7:30 p.m.

Louisville St. Thomas Aquinas (18-4) vs. New Philadelphia Tuscarawas Central Cath. (21-5) at Solon High School, Thurs. at 6 p.m.

Regional Final: at Solon High School, Sat., Nov. 7 at 2 p.m.

 

Region 15 – Lancaster Regional

Reedsville Eastern (15-10) vs. Waterford (19-6) at Lancaster High School, Wed. at 6 p.m.

Sugar Grove Berne Union (20-5) vs. Lancaster Fisher Catholic (16-9) at Lancaster High School, Wed. at 7:30 p.m.

Regional Final: at Lancaster Fisher Catholic High School, Sat., Nov. 7 at 11 a.m.

 

Div. IV State Tournament at Wright State University, Dayton

Region 14 winner vs. Region 16 winner, Friday, November 13 at 4 p.m.

Region 13 winner vs. Region 15 winner, Friday, November 13 at 6 p.m.

Div. IV State Championship: Saturday, November 14 at 5 p.m.

 


 

Purchase your official OHSAA souvenir program at the Nutter Center or click here.

 

 


Directions, Hotels, Tickets, Gear, Programs, DVDs, Photos

 


Impact Action Sports Photography is the official photographer of the OHSAA. A parent request form is available to fill in detailed information in helping photographers satisfy requests in covering specific athletes. Click here to fill out a parent request form.


 

### OHSAA ###